A A A K K K
для людей із порушенням зору
Мигіївська громада
Миколаївська область, Первомайський район

Історія Мигія

Скипає хвиля за порогами,
за гаєм поле мріє, 
ти пойняла мене тривогами,
моя земля — Мигія.

Так тепло у літературі про Мигію відкликався не лише Микола Братан, її величній історії та мальовничій природі свої твори присвячували і Микола Вінграновський, Андрій Ярмульський, Лариса Лисогурська, Людмила Чижова та інші. Це і не дивно, адже небагато знайдеться сіл на Первомайщині, населення яких за кількістю наближалося б до 2210 чол., а історія сягала б за 400 років. А яка історія... чого варті лише освоєння цих земель козаками та епоха Скаржинських. 

Про старовинну історію села свідчать знайдені уламки ліпного посуду, кам”яні знаряддя праці, крем”яні наконечники списів та бронзова голка, на садибі місцевого жителя було досліджено поховання ольвіополітів, це підтверджує гіпотезу про те, що Мигія дійсно є одним із найстаріших поселень на Південному Бузі. Сама назва села “Мигія” походить від давньогрецького слова “емигея” - моя земля, так охрестив дану місцевість відомий грецький історик Геродот. А вже у ХУ столітті відбулося заселення безкраїх земель Дикого Поля козаками, які крім гардівництва та перевозу в Мигії побудували козацькі хутори — зимівники, які організовували кілька заможних запорожців, де чоловіки займалися рибальством, землеробством, бджільництвом, мисливством та розведенням коней, корів, овець.

Чимало Мигійських островів та скель досьогодні носять назви, пов”язані з цим періодом, чимало легенд переповідають про козацтво.

Не пройшла безслідно і епоха династії Скаржинських (1776-1917рр), які зробили вагомий внесок у економічний та культурний розвиток села. Петро Михайлович Скаржинський (польський емігрант) у 1776 році викупив Мигію з її землями та хуторами і 480 селянами-кріпаками у генерал-аншефа Петра Куракіна-Текелі, яку у свій час йому подарувала Катерина ІІ за вірну службу. Після смерті Петра Михайловича Мигія стала власністю його дружини Уляни та сина Віктора, який у одержаному від батька маєтку завів передове на той час господарство, мав водяний млин, вітряк, винокурню, суконну фабрику, оранжереї. Віктор Петрович побудував у селі нову церкву — собор Петропавлівський, також під його керівництвом працював цегельний завод, гранітний кар”єр. Вже пізніше онук Віктора Петровича Йосип відкрив сільськогосподарську школу.

Під впливом революційних подій 1905 року селяни відмовлялися працювати, продовжували вимагати надбавки до платні, рубали панський ліс, а у 1907 році підпалили маєток Віктора Петровича. Та і до сьогодні залишилися архітектурні пам”ятки, що представляють собою історичну та мистецьку цінність, споруджені Скаржинськими, виконані у готичному стилі з елементами класики та бароко: млин Скаржинського Й.П. (нині ГЕС), Мигійський коледж (старий корпус), арковий місток малого млина. Крім того визначними історичними пам”ятками, “візитною карткою” Мигії є пороги, що збереглися на Південному Бузі (місцева назва — брояки), найбільші з них Компанійський і Запорозький. Варто зазначити, що пороги створюють турбулентний рух води, внаслідок чого вона розбивається на дрібні часточки, а рухаючись з великою швидкістю одна відносно іншої, краплі іонізуються і набувають лікувальних властивостей. Отже і не дивно, що тут виникає чудова рекреаційно-курорта зона, та, чи не найкращі умови в СНД для водного слалому на байдарках та каноє.

Неподалік від Запорозького порогу є півострів і зручна Ониськова пристань, там колись стояли знамениті козацькі чайки, котрим пороги були на заваді. А далі — Щукова скеля, Калиновий острів, Острів кохання. Двома кілометрами нижче течії, в урочищі Дідової балки, височить легендарна Протичанська скеля (або скеля Святого Михайла), Вільховий острів та Вільхова скеля, скелі Пугач, Кагла, група скель Блоква. Усі вони у нижчій частині Мигійського каньйону, а в центрі його — Великий Мигійський (або Болгарський) острів. Колись він був півостровом і належав ханській Україні. Верхні острови, скелі і пороги теж є історичними місцями, вони примикають до урочища Орликове, а пізніше — Орликовий шанець, Ольвіополь (нині місто Первомайськ).

В сучасний період на території Мигіївської сільської ради працюють культурно – освітні заклади : дошкільний навчальний заклад — ”Ромашка”, який був заснований ще у 1972 році та розрахований на 105 місць, забезпечує середню освіту триповерхова Мигійська ЗОШ, побудова у 1993 році. Працює сільський будинок культури , в якому функціонує сільська бібліотека , діє ансамбль народної творчості “Веселка”. Кузнею сільськогосподарських кадрів називають Мигійський коледж Миколаївського державного аграрного університету, збудований ще у 1890 році шляхтичем В.П.Скаржинським. Стіни Мигійського навчального закладу стали “альма матер” для більше 50 вчених-академіків, професорів, кандидатів і докторів наук, наукових співробітників. Серед них: П.М.Василенко — професор Української сільськогосподарської академії; Р.Хитринський — доктор біологічних наук, професор; добре відомі імена випускників Самійленка — доктора біологічних наук; доктора економічних наук, професора Попутного; професорів Пономарьова, Петровського, генетика Москальова.

Мигія — складова частина Прибужжя і козацького краю. Нині цей куточок України називають “маленькою Швейцарією”, своєю мальовничістю краєвидів та різноманітністю флори та фауни (чимало із них занесені до Червоної книги України) він нагадує береги Рейну і великі скелі Криму та Кавказу. Сприятливий клімат, природні умови, історичні та архітектурні пам”ятки, гостинність мигіян стануть запорукою гарного відпочинку. Тут змагання з водного слалому задовольнять потреби відчайдушних екстремалів, прибічників активного відпочинку, а бажаючим сімейного та безпечного відпочинку надаються послуги екскурсовода по туристичним маршрутам Національного парку “Бузький Гард”.

На території Мигіївської сільської ради також активно розаивається сфера надання туристичних послуг. В зручному місці для туристів розміщені заклади відпочинку та харчування: Кафе “24 часа”, працюють готельно - туристичні комплекси “Три бажання”, « Гостинный двор» - де є комфортабельні номери для відпочинку, смачна кухня .В сезон туристичного відпочинку послуги рафтингу та водного слалому надають ФОП “Мірошник О.М.”, “Екстрим-партія”, ФОП “Мостовий В.І.”, МСТЦ “Одеса”, СК “ 4-ри сторони” ПП «Мигея тур-рафтинг».

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь